Halit Celikbudak

 

23 Ocak 1954 tarihinde Bursa’da doğan Halit Çelikbudak, Ankara’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü’nü M.Sc. diplomasıyla bitirdi. Daha sonra Almanya Stuttgart Üniversitesi Makine Fakültesi Enerji Makineleri Kürsü’sünde Ord. Prof. Dr. Jakob Wachter’in yanında doktora çalışmalarına başlayan Halit Çelikbudak aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1986 yılında Almanya’daki Hürriyet İnternational şirketine katılarak Hürriyet Gazetesi Avrupa baskılarında göreve başladı. Editörlük, Haber Müdürlüğü, Yazıişleri Müdürlüğü, Hürriyet Avrupa Yayın Koordinatörlüğü ve Hürriyet Yurtdışı Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulundu. Kitap danışmanı Nalan Çelikbudak ile evli olan Halit Çelikbudak’ın Melis ve Selin isimli iki kızı var.

Almanca ve İngilizce bilen Halit Çelikbudak, Uluslararası Basın Kulübü’nün yanısına Avrupa’da birçok meslek kuruluşu üyesi. Avrupa Hürriyet’te bir süre Avrupa Ombudsmanlık yapan Halit Çelikbudak,  2008’den itibaren Avrupa’daki Alman ve Türk büyük şirketlerin CEO’ları ile haftada bir Ekonomi Sohbetleri adıyla köşe yazarlığı yaptı. Türkiye’de Referans Gazetesi’nde Avrupa’da Başarıya Koşanlar adlı köşesinde Avrupa’daki başarılı Türkleri yazdı.

Türk-Alman Diyaloğu’nun destekleyen Genç Preis ile Avicenna adlı saygın ödüllerin jüri üyesi olan Halit Çelikbudak, üç yıldan beri de Hürriyet Avrupa’nın merkezinin bulunduğu Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde Hürriyet Avrupa, Hessen Başbakanlığı, Hessen Eyalet Kültür Bakanlığı tarafından desteklenen ve göçmen gençlerin eğitimi üzerine çalışmalar yapan Alman derneğin başkan yardımcılığını yürütüyor.

 

Yorumlar

yorum